Podstawowe informacje

Postępowanie egzekucyjne w administracji może być umorzone w całości lub w części. Dochodzi do tego w przypadku zaktualizowania się przesłanek wskazanych w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. A zatem jakie przesłanki uprawniają do umorzenia egzekucji i kto może żądać jej umorzenia?

Przesłanki umorzenia

Zgodnie z art. 59 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, egzekucje umarza się w całości lub w części w sytuacji gdy:

  1. Niedopuszczalności egzekucji administracyjnej, w tym ze względu na zobowiązanego. Niedopuszczalność może wynikać z przepisów prawa wyłączających dopuszczalność egzekucji bądź z charakteru obowiązku (np. kiedy obowiązek podlegający egzekucji ma charakter cywilnoprawny i podlega egzekucji sądowej).
  2. Niewykonalności obowiązku o charakterze niepieniężnym.
  3. Niespełnienia w tytule wykonawczym wymogów określonych w ustawie.
  4. Śmierci zobowiązanego, gdy obowiązek:
    1. Jest ściśle związany ze zobowiązanym.
    2. Nie jest ściśle związany ze zobowiązanym, a egzekucja jest prowadzona wyłącznie z prawa majątkowego, które wygasło wskutek śmierci zobowiązanego.
  5. Postępowanie egzekucyjne zawieszone na żądanie wierzyciela nie zostało podjęte przed upływem 12 miesięcy od dnia zgłoszenia tego żądania.
  6. Z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego wystąpi wierzyciel.
  7. Odrębne ustawy tak stanowią.
  8. Wierzyciel uzna zarzuty zobowiązanego w sprawie egzekucji administracyjnej.
  9. Gdy dalsza egzekucja administracyjna będzie bezskuteczna z powodu braku majątku lub źródła dochodu zobowiązanego, z których jest możliwe wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne (a tj. z uwagi na bezskuteczność egzekucji.).

Kwestie proceduralne

To organ egzekucyjny wydaje postanowienie w sprawie umorzenia postępowania. W przypadku zaś umorzenia postępowania egzekucyjnego przed wszczęciem egzekucji administracyjnej, organ egzekucyjny będący jednocześnie wierzycielem nie wydaje postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, ale pracownik obsługujący organ egzekucyjny sporządza adnotację w sprawie umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Rozstrzygnięcie w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego może być wydane z urzędu, jak i na wniosek wierzyciela lub zobowiązanego. Warto jednak pamiętać, że mimo iż zobowiązany jest uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o umorzenie egzekucji, to jednak organ egzekucyjny nie zobligowany do umorzenia egzekucji na jego wniosek. Zobowiązany zatem musi wykazać, iż w sprawie występuje jedna z przesłanek pozwalających na umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Autorem publikacji jest mecenas Robert Kucharski, który zajmuję się profesjonalną pomocą prawną w tego typu sprawach.