Podstawowe informacje
Egzekucja z nieruchomości toczy się zgodnie z ściśle ustalonymi etapami w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Po wylicytowaniu nieruchomości, a kolejno dokonaniu przybicia oraz przysądzenia własności, nieruchomość zostaje spieniężona, a komornik ma obowiązek rozdysponowania środków wobec wierzycieli według kolejności zaspokojenia wskazanej w przepisach ustawy. Z tego względu komornik zobligowany jest do sporządzenia planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości.
Plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości jest w istocie podsumowaniem egzekucji z nieruchomości, a także tych egzekucji, do których odpowiednio się te przepisy stosuje.
W związku z powyższym niezależnie od wysokości sumy uzyskanej w toku egzekucji i jej stosunku do wysokości egzekwowanych wierzytelności plan podziału tej sumy musi być sporządzony. Oznacza to, ze plan podziału powinien być sporządzony nawet wtedy, gdy występuje jeden wierzyciel i został on w całości zaspokojony z egzekucji z nieruchomości. Plan podziału spełnia bowiem poza podstawową funkcją podziału kwoty, również funkcję decyzyjną. Określa bowiem, jakie prawa ciążące na nieruchomości pozostają w mocy, a jakie wygasły i stanowi podstawę do wykreślania ich z księgi wieczystej.
Jak wskazano powyżej to na komorniku jako organie egzekucyjnym spoczywa obowiązek sporządzenie planu podziału sumy z egzekucji z nieruchomości. Zgodnie z ugruntowanym poglądem doktryny, plan podziału sumy z egzekucji z nieruchomości sporządza się w formie postanowienia.
W planie podziału należy wymienić:
- Sumę ulegającą podziałowi.
- Wierzytelności i prawa osób uczestniczących w podziale.
- Sumę, jaka przypada każdemu z uczestników podziału.
- Sumy, które mają być wypłacone, jak również sumy, które pozostawia się na rachunku depozytowym Ministra Finansów, ze wskazaniem przyczyn uzasadniających wstrzymanie ich wypłaty.
- Prawa ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentów do zbioru, które wygasły wskutek przysądzenia własności.