Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji

Dziś bolesny temat, czyli – co zrobić kiedy o długu dowiadujemy się dopiero od komornika??

Na co dzień w swojej pracy spotykam się z problemami ludzi którzy dowiadują się o długu z korespondencji od komornika. Zawsze towarzyszy temu niedowierzanie i złość. Pismo od komornika to nic miłego, bowiem może on prowadzić egzekucję tylko posiadając tytuł wykonawczy, czyli dokument oparzony przez sąd klauzulą wykonalności. Brzmi groźnie i jest groźnie. Wychodzi bowiem na to, iż musiało się toczyć w naszej sprawie jakieś postępowanie sądowe o którym nie mieliśmy wiedzy.

Jak to w ogóle możliwe???

Klienci nie potrafią zrozumieć w jaki sposób doszło do tej sytuacji i trudno im się dziwić. Co prawda, kojarzą że kiedyś mogło się zdarzyć że nie zapłacili jakiegoś rachunku za telefon, ale przecież to było 10 lat temu, i żeby od razu komornik? Chyba powinna być wcześniej jakaś sprawa, nie prawdaż?

I była. Najprawdopodobniej w pozwie został podany inny adres niż ten pod którym dłużnik faktycznie zamieszkiwał. W większości przypadków tak właśnie jest. Co należy zatem zrobić? Jeśli  sprawa była prowadzona w pobliskim sądzie, należy udać się do czytelni i zbadać akta sprawy. Następnie należy złożyć pismo w sądzie informując sąd o całej sytuacji z żądaniem doręczenia nam nakazu zapłaty wraz z załącznikami na właściwy adres. Należy przy tym przede wszystkim uprawdopodobnić, że wtedy kiedy była prowadzona przeciwko nam sprawa nie mieszkaliśmy pod adresem podanym w pozwie. Na tę okoliczność można powołać wszystkie dostępne środki dowodowe, z naciskiem jednak na dokumenty. Mogą to być przykładowo umowy najmu, rachunki za media, zaświadczenie o zameldowaniu. Jeśli z akt sprawy wynika, iż sprawa dotyczy długu przedawnionego (o czym pisałem w innym miejscu) wraz z dokumentami możemy złożyć od razu wypełniony sprzeciw od nakazu zapłaty. Jeśli pomyślnie „pokonamy pierwszą przeszkodę” dalej powinno być już z górki.

Co zrobić by zablokować komornika?

No tak, przecież w sprawie dalej działa komornik. Wraz z wnioskami do sądu o doręczenie nakazu zapłaty można złożyć odpowiednio uargumentowany wniosek o zabezpieczenie polegający na zawieszeniu postępowania egzekucyjnego. Pamiętajmy, że skuteczne wniesienie sprzeciwu powoduje że nakaz zapłaty traci moc, a co za tym idzie powstaje podstawa do umorzenia egzekucji. Warto także w naszym piśmie zawrzeć wniosek o wydanie postanowienia o utracie przez nakaz zapłaty mocy w całości.

Jak widać, jest to procedura dość skomplikowana i niekiedy czasochłonna. W każdym przypadku warto jednak skorzystać z fachowej pomocy prawnej. Jako prawnik z wieloletnim doświadczeniem z powodzeniem rozwiązuję tego typu problemy. Jeśli spotkało Cię podobne nieszczęście, nie wahaj się i skontaktuj ze mną.

Autorem publikacji jest mecenas Robert Kucharski, który zajmuję się profesjonalną pomocą prawną w tego typu sprawach.