Wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Jedną z metod zabezpieczenia kredytu lub pożyczki jest ustanowienie hipoteki, która może obciążać nas przez długie lata. Zatem spłata kredytu hipotecznego nie świadczy jedynie o uwolnieniu się od ciążącego na nas zobowiązania, lecz również o uwolnieniu nieruchomości z hipoteki, bowiem ulegnie wygaśnięciu. Niemniej jednak nie będzie to oznaczało, iż informacja o hipotece zniknie z księgi wieczystej naszej nieruchomości. Niezwykle istotne jest, aby dopełnić wszelkich formalności, mających spowodować wykreślenie hipoteki z księgi wieczyste, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje.

Czytaj dalej

Przedawnienie odsetek

Przedawnienie odsetek

Podstawowe informacje

Jeżeli dłużnik spóźnia się z spełnieniem świadczenia, wierzyciel może żądać od niego zapłaty odsetek za opóźnienie. Świadczenie nie płacone przez dłużnika przez kilka a nawet kilkanaście lat może spowodować, że kwota odsetek przewyższy wysokość kapitału początkowego. Jednakże odsetki, tak jak inne roszczenia ulegają przedawnieniu, przez co dłużnikowi będzie przysługiwał w czasie procesu zarzut, który doprowadzić może do oddalenie powództwa wierzyciela. Z tego względu powstaje pytanie w jakim terminie i na jakich zasadach przedawniają się odsetki?

Czytaj dalej

Kwota wolna od egzekucji

Kwota wolna od egzekucji

Jaką cześć wynagrodzenia może zająć komornik?

W przypadku popadnięcia w zadłużenie, dłużnik musi liczyć się z tym, iż w ostateczności wierzyciel wystąpi nad drogę postępowania sądowego a następnie egzekucyjnego. W takiej sytuacji komornik będzie miał prawo wyegzekwowania zobowiązania z naszych składników majątkowych, a zatem będzie mógł je zająć. Przede wszystkim jednak komornik rozpocznie egzekucje od zajęcia naszego źródła dochodu. Niemniej jednak regulacje polskiego prawa dokonują ograniczeń kwoty, która może zostać zajęta przez komornika z naszego źródła dochodu.

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy pożyczki

Wypowiedzenie umowy pożyczki

Jakie niesie za sobą skutki ?

Na podstawie umowy pożyczki, pożyczkodawca zobowiązuję się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy bądź rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a pożyczkobiorca zobowiązuję się zwrócić tą samą ilość pieniędzy lub rzeczy tego samego gatunki i tej samej jakości. Mimo zawarcia umowy pożyczki, wielu pożyczkobiorców nie spłaca swoich zobowiązań terminowo. Wtedy, pożyczkodawca uzyskuje możliwość wypowiedzenia umowy. Taki przypadek niesie za sobą negatywne konsekwencje dla pożyczkobiorcy. Jednak, aby wypowiedzenie umowy pożyczki było skuteczne, musi zostać dokonane zgodnie z regulacjami ustawowymi bądź wskazanymi w umowie pożyczki.

Czytaj dalej

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Czy długi również zostaną umorzone ?

Celem postępowania egzekucyjnego, prowadzonego przez komornika sądowego, jest wyegzekwowanie na rzecz wierzyciela zobowiązania, które zostało przyznane np. w orzeczeniu sądowy opatrzonym w klauzulę wykonalności. Niemniej jednak czasami pojawiają się przeszkody, zarówno faktyczne jak i prawne, które uniemożliwiają komornikowi wyegzekwowanie należności. W takim przypadku komornik wyda postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Czy jednak umorzenie egzekucji powoduje umorzenie egzekucji ? Na te pytanie oraz wiele innych dotyczących umorzenia postępowania egzekucyjnego odpowiem w niniejszej publikacji.

Czytaj dalej

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Krajowy Rejestr Zadłużonych

Jakie dane mogą zostać ujawnione w rejestrze ?

Ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, która weszła w życie dnia 1 grudnia 2021 r. wprowadziła nowy ogólnokrajowy, jawny rejestr prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Ministra Sprawiedliwości. Rejestr ten będzie stanowił źródło informacji na temat niewypłacalnych dłużników będących osobami fizycznymi, prawnymi bądź jednostkami organizacyjnymi niebędącymi osobami prawnymi. W związku z tym, warto wskazać jakie informację i jakie podmioty mogą zostać ujawnione w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Czytaj dalej

Czy mój dług może zostać sprzedany ?

Czy mój dług może zostać sprzedany ?

Umowa cesji wierzytelności

W przypadku opóźnienia w spłacie pożyczki, banki lub firmy pożyczkowe mogą sprzedać nasz dług innemu podmiotowi, którym w zdecydowanej większości przypadków będzie firma windykacyjna albo fundusz sekurytyzacyjny. Taką transakcję umożliwia regulowana przez przepisy Kodeksu Cywilnego umowa cesji wierzytelności  Czy Dłużnik powinien obawiać się sprzedaży swojego długu ?

Czytaj dalej

Jak poradzić sobie z przedawnionym długiem?

Jak poradzić sobie z przedawnionym długiem?

Komornik zablokował Ci konto a Ty nie wiesz dlaczego? Mieszkałeś za granicą i nie mogłeś odbierać pism z sądu w Polsce? Zostałeś oszukany przez firmę windykacyjna? Dowiedz się jak poradzić sobie z przedawnionym długiem.